2010.08.10. 14:13, ManagerKR
Napló: Sajnos, a két, Basel elleni selejtező nem úgy sikerült, ahogy a szurkolók szerették volna, ennek következtében a Lokinak búcsúznia kellett a Bajnokok Ligájától.
Szima Gábor: Mint említettem, tavaly minden összejött: jól sikerült a felkészülésünk, szerencsénk volt a sorsolásnál, a selejtezőkben elkerültek bennünket a sérülések, valamint egy szavunk sem lehetett a játékvezetésre. Ezúttal ezt nem mondhatjuk el, hiszen június közepén jött a két eltiltás, az újonnan érkezők nem tudtak időben bekapcsolódni a munkába, például Kulcsár Tamást is későn sikerült leigazolnunk, illetve a svájci bajnok elleni meccseken nem állíthatjuk, hogy a játékvezetés a mi pártunkat fogta volna. Szakály Péter az első meccs előtti napon betegedett meg, Laczkó Zsolt pedig háromhetes kihagyás után térhetett vissza a csapatba a visszavágón. Tavaly együtt tudtuk tartani a gárdát, idén pedig voltak távozóink.
Napló: Említette a sikeres felkészülés fontosságát. A Basel elleni visszavágón úgy tűnt, mintha nem nagyon bírnák szuflával a játékosok...
Szima Gábor: Mint mondtam, tavaly remekül sikerült a felkészülésünk, az idén ez nem úgy jött össze., ahogy szerettük volna. Ugyanaz a szakmai stáb dolgozik a csapattal, mint tavaly, ám korántsem garantált, hogy valaki mindig ugyanolyan szinten képes ugyanazt a munkát elvégezni. Ennek több oka is van, de nem gondolom, hogy mondjuk kevésbé értenek hozzá a szakemberek, mint egy éve.
A játékosvásárlásról
Napló: Egyes szurkolói fórumokon gyakran a klubvezetés szemére szokták vetni, hogy nem invesztál nagyobb összeget a csapat megerősítésére. Nem kecsegtetne nagyobb haszonnal, ha DVSC komolyabb összeget fordítana játékosvásárlásokra?
Szima Gábor: Játékosvásárlásra csak a lehetőségeink szerint költhetünk. Itt van például az FC Basel, amelynek 25 millió eurós költségvetése van. A svájciaknál egy labdarúgó keres 25-30 ezer eurót és bármikor megvásárolhatnak egy 2-3 milliót érő futballistát.
Hiába szerződtetnénk mi egy-két, vagy akár ötszázezerért játékosokat, hiába adnánk nekik mondjuk 15 ezer eurós fizetést, ezek a labdarúgók még egyáltalán nem biztos, hogy jobbak, mint akik jelenleg nálunk szerepelnek. Ahhoz, hogy fölvegyük a versenyt az ilyen csapatokkal euromilliókat kellene elköltenünk és 5-6 millió forintos fizetéseket adnunk havonta.
Tehát a BL-ben keresett pénzt nagyon hamar el lehetne verni, majd ott állnánk, hogy nem tudnánk ezeket a játékosokat fizetni, mert nem lenne miből. Amennyiben nemzetközi szinten sztárjátékosokat akarunk venni és megfizetni, ahhoz 2-3-milliárdos költségvetésre lenne szükség.
Ha a nemzetközi porondot most nem vesszük figyelembe bevétel-kiadás szempontjából, akkor a klub költségvetése jelenleg 750 millió forint. Ebben benne van az NB I-es, NB II-es gárda, az NB III-as fiókcsapat működése, illetve hatéves kortól 19 éves korig az utánpótlás csapatok működtetése.
A klubnak jelenleg a jegy-, és bérleteladásából a hazai meccsek televíziós közvetítési jogából, valamint a reklámhelyeink értékesítéséből 250-300 millió forint bevétele van. Ahhoz, hogy 750 milliót el tudjunk költeni, egyértelműen látszik, hogy 450-500 millió forintot kell még megtermelni a nemzetközi kupaszereplésből, illetve játékoseladásból.
Amennyiben ezen a területen nem vagyunk sikeresek, akkor a tulajdonosoknak kell biztosítaniuk ezt a forrást. Másik lehetőség, hogy csökkentjük a költségvetést, viszont ebben az estben nem a bajnoki címért küzdenénk, hiszen a Videoton és a Győr költségvetése is lényegesen magasabb a DVSC-TEVA-énál. Természetesen csak a hazai bajnokság bevételi-kiadási oldaláról beszéltem.
Mi lett a BL-ben keresett pénzzel?
Napló: A BL-ben keresett pénz nagy részét az utánpótláscentrum megépítésére fordítja a DVSC-TEVA, ebből következik, hogy a játékosnevelésre továbbra is nagy hangsúlyt helyeznek Debrecenben.
Szima Gábor: A BL-ben keresett 2 milliárd forint egy részét elköltöttük a nemzetközi kupában való szereplés megnövekedett költségeire, többszáz millió fizettünk be a magyar államnak adó formájában. 2011 tavaszán a DVSC és a Debrecen Város Önkormányzatának közös beruházásában megépül Pallagon az utánpótláscentrum.
Illetve ebben az esztendőben a téli és a nyári átigazolási időszakban 170 millió forintot költöttünk játékosok szerződtetésére. Nem költhettünk el 500 milliót, mert nincs miből. Úgy gondoljuk, hogy tartalékot is képeznünk kell, hiszen arra nem számíthatunk, hogy minden évben BL-csoportkörbe jutunk. A klubnak legalább annyira fontos az anyagi biztonság, mint az eredmények a pályán.
Napló: Többször elhangzott már, hogy ellentétben más csapatokkal, a DVSC-TEVA körül nem koncentrálódott egy igazán komoly szponzori kör. Mi ennek az oka?
Szima Gábor: A szponzorok általában kapcsolatok révén kerülnek egy-egy klubhoz, így van ez mindenütt a világon. Úgy látszik, a mi kapcsolatrendszerünk nem eléggé jó, hogy egy valóban tehetős, a klubra sokat áldozó szponzorokat állítsunk magunk mögé.
A TEVA-val négy éve állunk szerződésben, most kötöttük meg az ötödik évre szóló megállapodást, amely lényegesen kedvezőbb az előző évekénél. Biztos vagyok, abban, hogy a remélhetőleg hamarosan életbe lépő adótörvény következtében nagyobb összegek fognak a profi sportba, így a futballba is beáramlani.
Napló: Megkerülhetetlen a kérdés: lesz-e új stadion Debrecenben?
Szima Gábor: Nagyon régóta téma Debrecenben egy új stadion megépítése(klikk a látványtervekhez), véleményem szerint most állunk a legközelebb ahhoz, hogy megvalósuljon. A magam részéről majdnem száz százalékig biztos vagyok abban, hogy 2011-ben elkezdődnek a munkálatok és egy-másfél év múlva valóban meg fog épülni az új aréna.
Kósa és Orbán is megígérte
Ezt arra alapozom, hogy a polgármester úr és a miniszterelnök úr is ígéretet tett erre, illetve látom, hogy a háttérben komoly előkészületek folynak. Véleményem szerint egy 17-18 ezer férőhelyes stadion lenne a legmegfelelőbb Debrecenben. A statisztikai adatok azt mutatják, hogy bárhol is építenek föl egy új stadiont, a csapat szereplésétől függetlenül megduplázódik a nézők száma.
Megfelelő szervezéssel a nemzetközi meccseken, illetve a hazai három-négy nagy rangadón meg lehetne tölteni egy ekkora stadiont, a többi mérkőzéseken pedig nagyjából 810-12 ezer nézőre számítanánk. Véleményem szerint a holland az AZ Alkmaar otthona a legtetszetősebb, azt el tudnám képzelni a Nagyerdőn. Mindenesetre nagyon bízom benne, hogy meglesz az anyagi forrás és a drukkerek hamarosan új környezetben szurkolhatnak a Lokinak.
forrás :
haon.hu